Gömörfalva - Szlovákia

Gömörfalva község 1960-ban jött létre Harkács és Sánkfalva egyesítésével. A község a Szlovák Érchegység délkeleti részén fekszik, Kelet és Nyugat-Turóc folyók találkozásának partján. A községnek több mint 900 lakosa van, túlnyomó többségét magyar nemzetiségű lakosság alkotja.

Írásos emlékek már 1274-ben megemlítik, Harkach néven. A település az évszázadok során elsősorban földműveléssel és mezőgazdasággal foglalkozott.

A községben szlovák és magyar tannyelvű alapiskola működik, ahová 10 környező településről több, mint 300 diák jár. A kéttagozatos óvodát több mint 40 gyermek látogatja.

A községnek nagy tornaterme, kultúrháza és könyvtára van. A községben található a körzeti egészégügyi központ: általános orvosi és fogorvosi rendelő várja a lakosokat.

A településen nem működnek ipari üzemek, vállalatok, mezőgazdasági szövetkezetek, így helyi munkalehetőség híján a lakosság naponta ingázik a környékbeli településekre (pl. Tornalja). Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a településkép javítására, a különböző fejlesztések megvalósítására. Gyönyörűen kialakított park, felújított buszmegállók, köztéri bútorok teszik szebbé a környezetet. Nagyon nagy történelmi értékkel bír a 18. századi, késő-barokk kastély, mely jelenleg igen leromlott állapotban van. Felújítása és funkcióval való megtöltése a jövőbeni tervek között szerepel.

A település vezetése törekszik arra, hogy a megfelelő minőségű szolgáltatások mellett meg-őrizze szellemi örökségét, hagyományait, ezt bizonyítják a faluban elhelyezett emléktáblák is.

A népi és helytörténeti örökség bemutatását szolgálja a Tájház. A folklór hagyományok megőrzése és átadása céljából jött létre a Túróc néptánccsoport, valamint a Harkácsi Asszonykórus, akik sok más település rendezvényein is bemutatkozva öregbítik a község hírnevét. A közösségi összetartás jele az igen sikeresen működő futballcsapat, és a helyi tűzoltócsapat is. Turisztikai látnivalók: kőlyuk, barlangok, gyógyforrások és kerékpárút is várja az idelátogatókat.

Gömörfalva komoly tervekkel és eredményekkel bír a határon átnyúló együttműködésekben: a tervezett inkubátorház létrehozása, a meglévő természeti örökségek együttműködésben való feltérképezése és ápolása, a Kazár községgel 2009-től ápolt testvértelepülési kapcsolat mutatja a település nyitottságát a partnerségre. Már közös projekt is készült a Határon Átnyúló Programban, egy kazári civil szervezet, a Solum Vidékfejlesztési Egyesület, valamint a gömörfalvi Alapítvány között.

A programban résztvevő települések:

Gömörfalva, Kőrispatak, Kuniow, Liptál, Kazár, Nebelschütz, Krsko, Schönbach, Liptovska-Teplicka