Kazár - Magyarország

Kazár község Nógrád megye északkeleti részén, Salgótarjántól 7 km-re fekvő, 2025 fős település. A népviseletéről, néphagyományairól híres régi bányásztelepülés a kimagasló hagyományőrző tevékenységével, falumegújítási programjával a térség egyik legjelentősebb települése, a 8 Palóc mikrotérség központja.

A településen 2003-tól körjegyzőség működik, a két szomszédos településsel, Rákóczibányával és Vizslással együttműködve. Az önkormányzat több intézményt működtet. A szociális feladatok nagy részét, az Idősek Napközi Otthona, a család- és gyermekvédelem szolgáltatását, a szociális étkeztetést a salgótarjáni kistérséggel közösen oldja meg, a fogorvosi és védőnői szolgálatot pedig saját hatáskörben. A településen orvosi rendelő és fiókgyógyszertár működik. A település infrastrukturális ellátottságának javítása 1998-tól folyamatos. Megtörtént a teljes közművesítés, az úthálózat minősége jó.

A helyi Óvoda a Bóbita Óvodafenntartó társuláshoz tartozik, mely 2005-ben alakult meg Kazár, Rákóczibánya, Vizslás együttműködésével. A kazári székhelyű Aba Sámuel Általános és Alapfokú Művészeti Iskola mára 4 település (Kazár, Vizslás, Rákóczibánya, Dorogháza) által fenntartott iskolatársulás székhelye, a magas színvonalú művészeti oktatás kapcsán pedig az intézménynek telephelyei létesültek több településen is.

A település nyújtotta szolgáltatások közül nagy elismerésnek örvend, hogy sikerült megtartania a postát, valamint a Sajóvölgye Takarékszövetkezet kirendeltséget működtet a településen 1999 óta.

A község gazdag hagyományokkal rendelkezik a folklór és a népművészetek területén. A palóc népi építészet szórványos emlékei mellett káprázatos szépségű népviselete, folklór hagyományai országos, sőt nemzetközi hírűvé tették Kazárt. A települést a múlt, a hagyományok tisztelete és megóvása motiválja programjai, fejlesztési koncepciói megalkotásában.

Falumegújító munkáját 1996-ban kezdte meg: az Ófalu program keretében néhány eredeti palóckontyos épület került felújításra, valamint helyi védelem alá, majd ezt követte a faluközpont megújítása, köztéri bútorok elhelyezése. Az utóbbi másfél évtizedben számos fejlesztés valósult meg: az intézmények korszerűbbé tétele, a szolgáltatások színvonalának javítása, a településkép hagyományokhoz hű fejlesztése, a régi épületek felújítása, a kiállítóhelyek létesítése, számos hagyományosan megrendezésre kerülő rendezvény, számtalan bemutatkozó kiadvány tükrözi az eredményeket.

A falufejlesztési programban megfogalmazott Ófalu program, az általános iskolában zajló népművészeti oktatás, a fejlesztések irányvonalai, a hagyományőrzéssel szoros kapcsolatban álló rendezvények mind remek bizonyítékai a kitartó és tudatos, másfél évtizedes falufejlesztési munkának.

A sikeres munka eredményeképp Kazár 2007-ben elnyerte a Magyarországi Falumegújítási Díjat, 2008-ban pedig Európai Falumegújítási Díj a falufejlesztés több területén elért kiemelkedő teljesítményéért kitüntetésben részesült.

A programban résztvevő települések:

Gömörfalva, Kőrispatak, Kuniow, Liptál, Kazár, Nebelschütz, Krsko, Schönbach, Liptovska-Teplicka